وبلاگ

تمیز کردن شیرآلات

تمیز-کردن-شیرآلات

شیرآلات تمیز و درخشان در هر خانه ای حس لذت بخشی به شما می دهد پس لازم است در تمیز کردن و نگهداری صحیح آن ها کوشا باشید. اما اگر به سادگی از کنار تمیزکردن شیرآلات خانه بگذرید به زودی شاهد اتفاقات ناخوشایندی خواهید شد.

در حال حاضر صنعت تولید شیرآلات توانسته است قابلیت های فراوانی را به لحاظ طراحی و ساخت انواع گوناگون شیرآلات به رخ بکشد و زیبایی خانه و حمام و سرویس ها و آشپزخانه و غیره را دو چندان می کند.

برای اینکه بتوانید شیرآلات موجود در خانه خود را به بهترین شکل نگهداری کنید همیشه باید آنها را تمیز کنید. عمل حذف جرم و رسوب مرتبا بایستی تکرار شود. وگرنه در مدت زمان طولانی علاوه بر داشتن ظاهری ناخوشایند باعث آسیب و خرابی شیرآلات خواهید شد.

در نتیجه متحمل هزینه های بالای تعمیر و تعویض شیرآلات می شوید.

در ادامه نکات مهمی را برای بهتر تمیزکردن و حذف جرم و لکه از روی شیرآلات برای شما ارائه می کنیم.

 

نکات کلیدی حذف جرم و لکه شیرآلات

آبی که در شیرآلات حمام و آشپزخانه جریان دارد حاوی املاح و سختی است که به مرور زمان رسوبات سفید رنگی را برروی شیرآلات می پوشاند که باعث ایجاد جرم و لکه و زنگ و در نهایت خرابی شیرآلات خواهد شد.

تمیز کردن شیرآلات کمی سخت بوده و باید با دقت و حوصله انجام شود تا بتوانید نتیجه بسیاری خوبی بگیرید.

روش های متنوعی برای تمیز کردن شیرآلات با مواد و شوینده های گوناگون وجود دارد اما قبل از تمیزکردن و حذف جرم و لکه باید نسبت به جنس و رنگ و پوشش شیرآلات خود آگاهی داشته باشید.

 

  • نوع لکه ها و جرم ها

لکه های سفید و کوچک روی شیر اب، درخشانی و زیبایی شیر را از بین می برد و دلیل وجود این لکه ته نشین شدن و رسوب مواد معدنی و املاح موجود در اب می باشد که وجود آنها باعث گرفتی در سردوشی ها و شیرهای آب نیز می شود.

دقت کنید به هیچ عنوان از شوینده های قوی و لکه بر استفاده نکنید زیرا باعث خرابی پوشش شیرآلات می شوید و صدمات جبران ناپذیری را متحمل خواهید شد.

  • جنس و متریال شیرالات

در بازار انواع شیرآلات با جنس های گوناگون از جمله استیل، کروم، نیکل، و غیره وجود دارد توجه کنید که مثلا برای تمیز کردن شیرآلات استیل از چه مواد شوینده و ابزاری باید استفاده کنید تا باعث خرابی آن نشود.

  • شیرآلات استیل

شیرآلات استیل ضد رنگ براق و درخشان است و نگهداری و تمیز کردن آن راحت است اما توصیه می شود بعد از هر بار استفاده کردن آن را خشک کنید تا قطره های آب بر روی آن نماند.

  • شیرآلات برنز

این نوع از شیرآلات طراحی و ساخت شیک و مدرنی دارند و معمولا تیره رنگ هستند بنابراین در نگهداری آن باید خیلی حساس تر باشید.

  • شیرالات کروم نیکل

معمولا این نوع شیرآلات با روکش کروم ظاهری زیبایی را به آن هدیه می کند اما برای تمیز کردن آن هر روشی کارآمد نیست.

معمولا این نوع شیرآلات را با سرکه سفید و پارچه تمیز کنید.

 

  • مواد شوینده طبیعی برای تمیز کردن شیرآلات

محلول آب و صابون، سرکه سفید، محلول آب و مایع ظرفشویی و جوش شیرین از دسته مواد طبیعی و خانگی است که به راحتی در دسترس شما هستند و هزینه زیادی ندارند.

  • محلول آب و صابون

بهترین ماده شوینده برای تمیزکردن شیرآلات استفاده از آب و صابون می باشد که هیچ آسیبی به بار نمی آورد و رنگ و پوشش طبیعی شیرآلات را حفظ می کند.

می توانید بوسیله اسفنج های نرم و یا مسواک نرم برای تمیزکردن قسمتهایی که دسترسی به آن ها سخت تر است استفاده کنید.

سعی کنید تمیزکاری را به صورت روتین و منظم انجام دهید و پس از شستشو با یک پارچه یا حوله تمیز شیرآلات خود را خشک نگه دارید.

  • سرکه

یکی دیگر از مناسب ترین شوینده ها برای تمیزکردن شیرآلات محلول سرکه سفید می باشد. پک پارچه یا حوله را به سرکه سفید آغشته کنید سپس قسمت های پوشیده شده از جرم ها را با آن تمیز نمایید.

برای تمیز کردن باید کمی بیشتر دقت کنید و حوصله به خرج دهید زیرا سختی جرم ها باعث ایجاد احساس بدی می شود. و ممکن است شما را خسته کند بنابراین صبور باشید تا به نتیجه مطلوب برسید.

  • جوش شیرین

جوش شیرین هم یکی از موثرترین تمیزکننده های طبیعی است و می توانید شیرآلات را با آن تمیز کنید. برای این کار لازم است نصف فنجان جوش شیرین را با مقدار کمی آب گرم مخلوط کنید و خمیر نرمی بدست می آید.

سپس خمیر را بوسیله پارچه روی سطح شیری که پوشیده از جرم است بپوشانید و چند دقیقه صبر کنید تا خمیر جوش شیرین اثر کند. و بعد از آن شیر آب را با آب سرد بشویید و خشک نمایید.

 

  • شوینده های شیمیایی اسیدی

در حال حاضر شوینده های شیمیایی با برندهای داخلی و خارجی در بازار برای تمیز کردن شیرآلات وجود دارد. بنابراین قبل از خرید دقت کنید هر کدام از این شوینده ها چه اثراتی دارد و اطلاعات لازم را کسب کنید.

اگر بر روی شیرآلات خود اثرات خوردگی شدیدی می بیند بهتر است از شوینده های قوی تری مانند اسید اگزالایت استفاده کنید.

اسید اگزالایت می تواند آثار جِرم سنگین را به خوبی حذف کند. و درخشانی شیرآلات را دوباره بازگرداند اما در حین کار با این اسید احتیاط کنید. از دستکش ایمنی مخصوص و ماسک استفاده کنید تا دچار حساسیت پوستی نشوید.

حتما ماسک بزنید چون ممک است بو و بخار اسید اگزالایت به سیستم تنفسی شما آسیب برساند. و اگر دچار آلرژی و حساسیت می باشید تمیز کاری را به فرد دیگری بسپارید.

تنظیم دقیق محلول بسیار مهم است به راهنمای استفاده از آن بر روی قوطی حاوی اسید اگزالایت دقت کنید.

چکیده

تمیزی شیرآلات خانه و نگهداری صحیح از آن ها بسیار مهم است. علی الخصوص که به راحتی و با استفاده از مواد طبیعی ساده و در دسترس مانند سرکه، جوش شیرین و آب و صابون می توانید شیرآلات خود را درخشان و براق نگه دارید.

نکات آموزنده فوق را در fardafankamran.com به خاطر بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید